Morskými kajakmi do Budapešti

Nechajte sa uniesť na vodnom prúde dobrodružstva a ponorte sa s nami do nezabudnuteľného splavovania Dunaja. Kamenín, dedinka pri Maďarských hraniciach cez ktorú prechádza druhá najdlhšia rieka na Slovensku, Hron, bola začiatkom nášho 3-dňového putovania na vode. Naším dopravným prostriedkom na týchto pár dní sa stali morské kajaky (predĺžený, užší kajak s kormidlom vzadu, ktoré sa dá spustiť do vody). Prvé chvíle v kajakoch sme prešli po Hrone, ale netrvalo dlho a stali sme sa maličkou loďkou na obrovskej rieke Dunaj. Našimi okoloidúcimi neboli už len kačky, ktoré spokojne viedli svoje rodinky po Hrone, ale v pomere ku nám obrovské výletné a prepravné lode. Odvážlivci z našej 7-člennej skupinky sa ponáhľali ku lodiam, aby sa mohli zviezť na vlnách vytvorených pri ich prechode. Čim viacej sme pádlovali, tým sme boli bližšie k nášmu kempu v dedinke Dömös kde sme si rozložili stany a plný očakávania na nasledujúci deň zaspali. Ranné slnečné lúče nás rýchlo vyhnali z kempu na vodu. V sobotu sa našim obedňajším cieľom stal Vyšehrad. Dych berúce výhľady a hradby nám ukázali zákutia Dunaja, ktorými sme sa plavili po zvyšok dňa. Večer sme sa vylodili neďaleko mesta Szentendre, kde bol náš ostrovný kemp. Podvečer sme sa ešte vydali na prieskum mesta, kde sme okrem výhľadov a historických pamiatok spoznali aj tradičnú Maďarskú kuchyňu. Neskoré večere v kempe nám spríjemňovali spoločenské hry a priateľské rozhovory. V deň oddychu sme hneď zrána poriadne zamakali a každým ďalším okamihom sme sa tak približovali k Budapešti. S pribúdajúcimi budovami začali pribúdať aj lode a rieka nám začala ponúkať dravšiu vodu. Ticho prírody naraz vystriedal hluk rušného mesta a my sme sa ocitli v centre Budapešti. Naše pohľady hneď uchvátila impozantná budova parlamentu a Budinský hrad. Budapešť nám po vlnách zbehla veľmi rýchlo a naše dobrodružstvo bolo na konci. Balenie vecí a nakladanie kajakov na vozík ukončil náhly lejak, čo však nijak nepokazilo naše nadšenie. Nastúpili sme do auta a vyšťavení, ale spokojní, sme sa vybrali na cestu domov. S balíkom spomienok a srdcami plnými dojmov sme sa vzďaľovali od Budapešti a rozlúčili sa so slávnym Dunajom.

Členovia našej posádky: Green, Miro, Ihla, Kocúr, Tammy, Šišpa a Maki.
Autor: Maki