Nový (v)oddiel v Prešove

S novým rokom zavial do 49. zboru Geronimo aj nový „vietor do plachiet“ a založili sme vodácky oddiel. V našom zbore sa už dlhší čas aktívne venujeme aj vodáckym aktivitám, naši členovia majú k dispozícii širokú vodácku výbavu pre stojaté, po divoké vody, od morí po horské potoky… Z tohto dôvodu sme si povedali, že to bude aj oficiálne, s vodáckym oddielom, kde v spolupráci s Hlavným kapitanátom vodných skautov na Slovensku chceme rozvíjať ešte intenzívnejšie túto špecifickú činnosť resp. aktivity v skautingu.

logo pstruhy 1

Aj keď v zmysle pravidiel číslovania oddielov, by sme si mohli v Prešove zvoliť jednotku, keďže iný vodácky oddiel tu zatiaľ nefunguje, vodáckych oddielov na Slovensku bolo doposiaľ osem. Takže novým oddielom na skautskej mape je od roku 2022 aj 9. oddiel vodných skautov Modré pstruhy.

Vodní skauti sa od tých suchozemských veľmi nelíšia. Avšak okrem klasickej skautskej činnosti rozvíjajú svoje zručnosti spojené s vodnými aktivitami, ako sú splavy riek, jazier, ale aj plavecké výcviky, jachting a podobne. V neposlednom rade netreba zabúdať, že aj sneh a ľad sú v podstate voda, takže k zimným vodáckym aktivitám môžeme priradiť aj lyžovanie, bežkovanie či korčuľovanie.

Našu sezónu sme začali 26. marca 2022 a na úvod sme sa vybrali na Sigord. Voda v priehrade bola ešte čiastočne zamrznutá, no pri tak nádhernom slnečnom počasí, ako panovalo v túto sobotu, nás to nemohlo vôbec odradiť. Akciu sme si užili a nášho najmladšieho kajakára (6 r.) sme zaškolili k základom pádlovania na kajaku.

Na najbližšiu sezónu máme veľké plány… Hneď začiatkom apríla je v pláne zborová vodácka víkendová chatovačka na VD Ružín, zameraná na zaškolenie všetkých našich vodcov, radcov, zástupcov… do vodáckych zručností, aby sa zaručila bezpečnosť pri konaní vodáckych aktivít počas roka. A s príchodom teplej-ších dní sú v našom kalendári v pláne splavy riek ako Salza v Rakúsku, Soča v Slovinsku, splav Hrona a Dunaja až do Budapešti, Solinske jazero v Poľsku, no a samozrejme naše slovenské riečne stálice Dunajec, Hornád a ďalšie.

Veľa z našich akcií na vode, či už doma alebo v zahraničí je otvorených nielen pre našich členov, ale aj nevodákov. Ak máš záujem o príležitostnú vodácku akciu aj ty, poprípade chceli by ste niečo také zažiť, vyskúšať si so svojou družinou či oddielom, neváhajte a ozvi sa nám. Radi poodkryjeme čaro vodáckeho dobrodružstva.

Erik Prestl – Pixel