Salza 2023

Naša cesta za dobrodružstvom s cieľom splaviť Salzu, rieku jantárovej farby prameniacu v Rakúskych Alpách, sa začala v starej plechovej búde na brehu Torysy, kde sme naložili našu prešovskú flotilu vhodnú do divokej vody pozostávajúcu z 5 kajakov. Následne nás čakala 5 hodinová cesta do Bratislavy, plus hodinová zástavka v Banskej Bystrici, kde sme sa zúfalo snažili posledné minúty pred zatvorením Tesca kúpiť dosť jedla na nasledujúce 4 dni plné adrenalínu a dobrodružstva. Pár minút po polnoci sme dorazili na Ústredie Slovenského Skautingu v Bratislave, kde sme mali možnosť vyspať sa a nabrať silu na ďalšie dni. Bolo celkom zaujímavé zaspávať a čítať si na plagátoch z časov, keď som chodil do škôlky slogany a heslá, ktoré určovali smerovanie skautingu.

Na druhý deň sme hneď po zobudení a rýchlych raňajkách vyrazili na cestu do Rakúska. Po necelých 4 hodinách cesty po rakúskych diaľniciach a nádhernými Alpskými dolinami sme zbadali dom, v ktorom sme mali stráviť nasledujúce 4 dni. Po rýchlom obede sme sa ešte ani nestihli vybaliť a už zaznela veta, kvôli ktorej sme tu išli. „Ide sa na vodu.“ Treba dodať, že so splavmi riek už mám nejaké skúsenosti, no nikdy som nesplavoval rieku ako je Salza a ako jediný člen výpravy som nikdy nesedel v kajaku. Čiže, pochopiteľne, mal som istý rešpekt, no nadšenie z blížiaceho sa splavu bolo silnejšie. Navyše v prítomnosti Tammyho, najskúsenejšieho vodáka akého poznám, som sa vôbec nebál, že sa stane niečo horšie ako to, že sa párkrát vykúpem. Po rýchlokurze geniality, v ktorom sme boli oboznámený zo 4 pravidlami ako sa má ovládať kajak a rozcvičke sme nasadli do kajakov a pustili sa dolu vodou. Samozrejme, prvým kúpajúcim som bol ja! Po prvom kúpaní som sa dozvedel piate pravidlo „kameň je kamoš, preto sa k nemu musíš nakloniť“. Po pár peréjach a nadobudnutej aspoň akej takej sebadôvere nás čakala ďalšia výzva: Slalomová dráha na Salze, určená aj pre súťažné účely, na konci ktorej bol viac ako 1 metrový skok. Skrátka povedané, čistý, tekutý adrenalín. Po dôkladnom preskúmaní terénu až po finálnu časť sme boli všetci pripravení na skok. Za skokom stál na kameni Tammy s foťákom v jednej ruke, pripravený zachytiť prvý silný zážitok splavu a hádzačkou v druhej ruke na záchranu prípadných otužilcov. Skok sme nakoniec všetci úspešne prešli a nikto sa „necvakol“. Večer po splave spríjemnila nezabudnuteľná spoločenská hra KOLEJKA, po ktorej pojmy ako „pán tu nestal“ a „matka s deckem“ vždycky rozosmiali všetkých členov zájazdu.

Nasledujúci deň sme si na vode zopakovali ten istý úsek, len sme si ho predĺžili o 4 km. Nebyť úseku, v ktorom boli spadnuté 4-5 metrové lavínové kamene, by sa dalo povedať, že to už bola pre nás „ostrieľaných“ vodákov brnkačka. Po splave sme ešte navštívili nádherné kaskádovité vodopády, z ktorých najvyšší mal až 39 m. Celú cestu sme kráčali po drevenom balkóne tak blízko vodopádov, že sa zdali byť na dosah ruky. Večer, keď sme už mysleli, že nás už nič nečaká sme sa pozreli na nočnú oblohu, ktorá bola posiata tisíckami hviezd a po hodine pozorovania sme videli viac ako 20 padajúcich „hviezd“ (pre znalcov astronómie limitná magnitúda cca 6).

Tretí deň splavu nás čakal ďalší úsek rieky. V polovici úseku bolo super miesto s asi 6-7 metrovým skokanským mostíkom. Každý z nás si ho skočil ako inak ako s pokrikom GERONIMO!!! Tento úsek bol zároveň najdobrodružnejšou časťou Salzy a naplnil viac ako 100 percentne všetky naše očakávania. Po náročnom dni sme si dopriali wellness s plaveckým bazénom suchou saunou a prírodnou ochladzovacou kaďou na potoku, z ktorého sa čerpá pitná voda pre Viedeň. Po troch kolách sauny som sa cítil ako znovuzrodený a 100 percentne pripravený na posledný deň.

Posledný deň sme sa ráno zbalili, všetko naložili do auta a vyrazili na posledný splav. Splavovali sme úsek z predchádzajúceho dňa, takže sme už vedeli do čoho ideme a aj obavy a stresy z divokej vody sa pomaličky vytrácali. Zbehlo to nečakane rýchlo a prišiel čas balenia a dlhá cesta domov.
Na záver chcem povedať, že aj napriek počiatočnému strachu, keďže som pred touto akciou ešte nikdy nesedel v kajaku, som si tento výlet veľmi užil a určite patrí medzi najlepšie zážitky, ktoré som na skautingu zažil. Ďakujeme HLAVNE Tammymu, že to s nami puberťákmi vydržal a ďakujeme aj za všetky tie informácie, skúsenosti, ktoré nám odovzdal. Veľmi si to vážime.

INFO PRE VÁS:
Ak máte radi vodu/splavovanie, adrenalín a chuť naučiť sa niečo nové, tak ak by ste chceli, môžete sa pokojne k nám pridať nabudúce!!

AHOJ!
Tammy, Marek, Krištof, Nina, Matoš