Zádielska dolina

Zádielska dolina alebo inak nazývaná Zádielska tiesňava je známa ako najhlbšia tiesňava na Slovensku. Je hlboká 400 metrov, dlhá 2 kilometre a na najužšom mieste má len 10 metrov. V minulosti ju formovala dnes už malá riečka Blatnica. Vďaka nej vznikli dve krasové planiny Horný vrch (na západe) a Zádielska planina (na východe).  V doline doposiaľ bolo nájdených okolo 100 jaskýň. Aby sme ale objasnili prečo tu toľko „faktujeme“,  začneme od začiatku. 12. septembra sme s autobusom zastavili v Zádiele. Odtiaľ sme pomaly začali „šľapať“ a pozerať sa na krásy okolo nás. Slniečko nám celý čas svietilo, zohrievalo nás a navôkol žblnkotal potôčik.

Postupne sme sa presúvali ku chate na konci trasy. Po našom príchode sme sa osviežili chutnou zmrzlinou, zahrali si hry, naobedovali sa a hlavne si trošku oddýchli. Niektorí z nás vybehli aj na vyhliadku a pokochali sa krásnou prírodou a výhľadom na Maďarsko. Keď sme sa všetci stretli pri autobuse, odviezli sme sa ku prvej sprístupnenej jaskyni na Slovensku – Jasovskej. Nachádza sa v Košickej kotline.

Počas 45 minútovej prehliadky sme si stihli pozrieť nádhernú výzdobu jaskyne – stalagmity, stalaktity, stalagnáty, brčká a nie len to. Pani sprievodkyňa nám ukázala aj nápisy na stenách, ktoré nám hovoria o roku kedy bola objavená, či o zaujímavých bitkách, ktoré sa odohrali. Jedna z legiend hovorí, že jaskyňu objavili mnísi z rádu premonštrátov už v 12. storočí. Z jaskyne sme vyšli okolo druhej a  čakala nás už iba cesta domov. V Prešove sme sa rozlúčili a tešili sa na ďalšie stretnutie už na „družinovkách“.

Doty
7. zbor Slanských vlkov Prešov